سفارش تبلیغ
صبا

کدام آموزشگاه زبان بهترین است؟

کدام آموزشگاه زبان بهترین است؟

موسسه زبان خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ آموزشگاه زبان این روزها اینقدر به تعداد زیادی وجود دارد که سر هی خیابانی حداقل یک موسسه زبان های خارجی به چشم میخورد.

البته این روزها بدون دانش زبان انگلیسی در جامعه نمیتوان به راحتی کار و یا حتی زندگی کرد.آموزش زبان و یادگیری زبان انگلیسی از آن دسته کارهایی است که برای ایرانی ها کمی دشوار است به این دلیل که آنها به دنبال یادگیری سریع زبان انگلیسی هستند و این کار را بدون تلاش و زحمت میخواهند. که خب مسلم است که به دست آوردن هر چیزی بهایی دارد. بهترین آموزشگاه زبان از نظر هر فردی ویژگی های خاصی دارد اما در این مقاله به معرفی ویژگی های مهمتری میپردازیم.

یک آموزشگاه زبان خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

حضور در کلاس درس و تعامل با استاد و سایر فراگیران یکی از روش‌های امتحان شده برای یادگیری زبان است، بارها پیش‌آمده که از افراد مختلف راه‌هایی را برای یادگیری زبان پرسیده‌ایم و معمولاً جوابی که از آن‌ها شنیده‌ایم این است که در یک آموزشگاه زبان ثبت‌نام کنیم و تحت نظر یک استاد آموزش ببینیم.

هر بار هم که از افراد مختلف پرسیده‌ایم یک آموزشگاه زبان خوب به ما معرفی کنند معمولاً ایده‌ای ندارند و یا اسیر تبلیغات و زرق‌وبرق آموزشگاه‌های معروف بوده‌اند و آن‌ها را معرفی کرده‌اند؛ اما همه? ما می‌دانیم که این تبلیغات اثرات کاربردی ندارند و معمولاً برای جذب مشتری هستند.

در اینجا برای حل این مشکل 6 نکته? ساده و درعین‌حال مهم را برای شما آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند یک آموزشگاه زبان خوب را متناسب با وضعیت خود انتخاب کنید.

1 – موقعیت مکانی آموزشگاه

در حال حاضر ترافیک از معضلات اصلی شهرنشینی است و ساعت‌ها در مسیر کار و تحصیل در ترافیک سنگین گرفتار می‌شویم. اگر آموزشگاه زبان ما نیز در مکانی دور از دسترس ما باشد و نتوانیم خود را در زمان کمی به آن برسانیم زمان زیادی را در مسیر رفت‌وبرگشت از دست خواهیم داد.

پیشنهاد ما این است که آموزشگاه زبان خود را به نحوی انتخاب کنید که بتوانید پیاده و یا حداقل دوچرخه رفت‌وآمد داشته باشید؛ اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد و یا آموزشگاه زبان در نزدیکی خانه? شما وجود ندارد سعی کنید حداقل زمانی که در مسیر هستید از نیم ساعت الی 45 دقیقه بیشتر نشود.

البته منظور این نیست که همان اول به سراغ نزدیک‌ترین آموزشگاه موجود بروید و آنجا ثبت‌نام کنید. موقعیت مکانی صرفاً یکی از موارد است باید سایر نکات کیفیتی را نیز مدنظر داشته باشید.

2 – زمان‌بندی کلاس‌ها

هر یک از ما اوج زمان یادگیری مختص خود راداریم برخی صبح‌ها بهتر یاد می‌گیریم و برخی عصرها و شب‌ها. حتی افرادی را دیده‌ایم که تنها در نیمه‌های شب مطالعه می‌کنند و اعتقاددارند در زمان‌های دیگر نمی‌توانند به‌خوبی یاد بگیرند.

زمان‌بندی کلاس‌های یک آموزشگاه از مسائل بسیار مهم است اگر مایل هستید در کلاس‌های صبح شرکت کنید آموزشگاه باید این امکان را برای شما به وجود بیاورد. اگر عصرها و یا شب‌ها مایل به شرکت در کلاس هستید هم باید آموزشگاهی را انتخاب کنید که در این زمان‌ها نیز کلاس داشته باشد.

اگر شاغل هستید و زمان‌ها و تنظیم زمان شما ممکن است دچار تغییراتی شود نیز می‌توانید با آموزشگاه زبان صحبت کنید و متناسب با وقت خود در کلاس‌ها شرکت کنید. انعطاف‌پذیری زمان‌بندی یکی از شاخصه‌های یک آموزشگاه زبان خوب است. این انعطاف‌پذیری باعث می‌شود شما نیز در فعالیت‌های روزمره? خود با خیالی راحت‌تر عمل کنید.

3 – کارنامه? آموزشگاه

هر آموزشگاه زبان بسته به فعالیتی که دارد معمولاً فراگیران و زبان‌آموزانی را داشته و آن‌ها نیز توانسته‌اند در انتها یک مدرک زبان کسب کنند. خروجی یک آموزشگاه تمام آن چیزی است که یک آموزشگاه زبان خوب را از بقیه متمایز می‌کند.

عموماً در هنگام ثبت‌نام اطلاعاتی دراین‌باره ارائه داده می‌شود اما خود شما نیز قبل از مراجعه می‌توانید با جستجوی اسم آموزشگاه موردنظر و یا مراجعه به سایت آن از خروجی آن‌ها مطلع شوید و مطمئن شوید که آیا در این آموزشگاه می‌توانید به هدف نهایی خود که همان یادگیری زبان است برسید یا خیر.

مسلماً اگر آموزشگاهی نتایج خوبی داشته باشد و میزان رضایت فراگیران از آن بیشتر باشد بهتر و سودمندتر از سایر آموزشگاه‌ها است، هرچند نمی‌توان به‌طورقطع دراین‌باره نظر داد اما اگر بخواهیم آموزشگاه‌ها را ازنظر نتیجه بررسی کنیم هیچ راهی به‌غیراز این وجود ندارد.

4 – مدرسان زبان شاغل در آموزشگاه

سنگ محک اصلی برای شناسایی یک آموزشگاه زبان خوب از میان هزاران آموزشگاه تنها و تنها می‌تواند یک‌چیز باشد و آن مدرسین شاغل در آن هستند. راستی اگر استاد و معلم خوبی نداشته باشید آیا می‌توانید موفق باشید؟ اصلاً تأثیر مدرس بر دانش‌آموز به چه میزان است و چگونه می‌تواند باعث پیشرفت او شود؟

آموزشگاه‌های زبان باید بیشترین حساسیت ممکن را در استخدام و به‌کارگیری اساتید و مدرسین داشته باشند. برخی موسسه‌ها بدون آنکه از سابقه و پیشینه? یک مدرس مطمئن باشند در آموزشگاه از او استفاده می‌کنند و نتیجه? آن نیز کاملاً معلوم و مشخص است.

در هنگام ثبت‌نام حتماً از مسئول مربوطه سوابق مدرسین را بخواهید و مدارک هر یک و فعالیتی که داشته‌اند را به‌صورت مستند بررسی کنید. سؤالات مختلف بپرسید و یا حتی از فراگیرانی که در آموزشگاه در حال تحصیل هستند میزان رضایت آن‌ها از اساتید را بپرسید.

اگر با مدرس زبان مرد و یا زن بهتر می‌توانید یاد بگیرید همان را انتخاب کنید. در حقیقت هیچ اجباری برای شما در انتخاب مدرس زبان وجود ندارد و یک آموزشگاه زبان خوب و حرفه‌ای باید به شما در انتخاب مدرس زبان مدنظرتان نیز باید کمک کند.

5 – محیط آموزشگاه

آرام بودن محیط آموزشگاه در حین تدریس نیز از موارد مهم و ضروری است، آموزشگاه اگر نتواند آرامش و طیب خاطر شمارا در هنگام مطالعه و یادگیری فراهم کند قطعاً بازده خوبی نمی‌توانید از آن بگیرید.

این مورد را به‌راحتی در هنگام ثبت‌نام و در زمان کلاس‌ها می‌توانید مشاهده و بررسی کنید، نظم و آرامش کلاس در هنگام تدریس استاد به‌راحتی قابل‌تشخیص است. در این مورد دامنه? سنی فراگیران نیز می‌تواند مهم باشد.

برخی آموزشگاه‌ها برای سنین مختلف برنامه‌ریزی زمانی متفاوتی را لحاظ می‌کنند و یا مکان تدریس آن‌ها را متفاوت از بقیه قرار می‌دهند، به‌طور مثال فراگیران با سن کم و بچه‌ها معمولاً انرژی بالاتری دارند و کنترل و نظم دهی به آن‌ها سخت است. آموزشگاه‌ها باید تدابیری بیندیشند که این بی‌نظمی و آشفتگی اجتناب‌ناپذیر خللی در فرایند یادگیری سایرین ایجاد نکند.

6 – امکانات موجود در آموزشگاه

امکاناتی که یک آموزشگاه زبان برای فراگیران فراهم می‌آورد می‌تواند یک معیار مهم در انتخاب یک آموزشگاه زبان باشد. اصولاً با پیشرفت تکنولوژی و حرکت بشر به سمت مدرنیزه شدن، عدم استفاده از امکانات و خصوصاً امکانات آموزشی یک نقص به‌حساب می‌آید.

یک آموزشگاه زبان خوب باید تمامی امکانات که در امر آموزش دخیل هستند را در اختیار استاد و زبان‌آموز قرار دهد تا بازده و کارایی آموزشی بالا رود و در محیطی سودمند و هدفمندتر تعاملی خوب بین فراگیر و استاد درزمینه? یادگیری برقرار شود.

شاید درگذشته با یک ماژیک و یک‌تخته و اندکی کاغذ تدریس زبان انگلیسی به‌راحتی انجام می‌شد اما در حال حاضر تکنولوژی این فرایند را هم سرعت بخشیده است و هم کارآمدتر کرده است. آموزشگاه‌های زبان هم می‌توانند با تهیه? این امکانات این فرایند را تسهیل ببخشند.

در هنگام ثبت‌نام به امکانات آموزشی و مخصوصاً امکانات دیجیتال آن توجه کنید و درصورتی‌که آن را مطابق با نیاز آموزشی خود می‌بینید ادامه? مراحل را نیز انجام دهید. درصورتی‌که نتوانید با امکانات آموزشی آنجا ارتباط برقرار کنید هیچ اجباری برای ماندن شما در آنجا وجود ندارد.

منبع : آموزشگاه زبان ایران اروپا